Ono što se mjesecima šuškalo iza zatvorenih vrata gaming industrije pretvorilo se u crni četvrtak i vjerojatno najveću korporativnu katastrofu ove godine. Bungie, studio čije je ime desetljećima bilo sinonim za kultne hitove kao što su Halo i Destiny, proživljava svoje najteže dane. Nakon što je skupi live service projekt Marathon doživio komercijalni krah, uprava studija i Sony Interactive Entertainment povukli su okidač za brutalno restrukturiranje.
There are over 400 people in Bungie’s current layoff call
— Paul Tassi (@PaulTassi) June 25, 2026
Prema informacijama koje je potvrdio ugledni novinar Paul Tassi, studio je otpustio nevjerojatnih 50 % radne snage, ostavljajući oko 400 developera bez posla. Da stvar bude gora po stabilnost tvrtke, poznati Bloombergov novinar Jason Schreier bacio je novu bombu otkrivši kako čelnik studija, Justin Truman, trenutačno odstupa sa svoje pozicije. Ova ostavka stiže manje od godinu dana nakon što je Truman preuzeo kormilo od Petea Parsonsa, što jasno svjedoči o potpunom rasulu unutar menadžmenta.
BREAKING: Bungie studio head Justin Truman, who succeeded Pete Parsons last year, is stepping down, people familiar with the situation tell Bloomberg News.
— Jason Schreier (@jasonschreier.bsky.social) June 25, 2026 at 6:08 PM
Krah projekta od 200 milijuna dolara i gašenje Destinyja 2
Glavni okidač za ovaj drastičan pad bio je katastrofalan plasman igre Marathon. Ambiciozni extraction shooter, u čiji je razvoj i marketing utučeno više od 200 milijuna dolara, lansiran je u ožujku, no na tržištu je dočekan s potpunom hladnokrvnošću. U trenutku pisanja ovog teksta, igra bilježi sramotnih manje od pet tisuća aktivnih igrača na Steamu. Za projekt te financijske težine, to su brojke koje znače sigurnu propast, a unutar industrije već se povlače paralele s prošlim povijesnim fijaskom zvanim Concord, gdje je Sony bio prisiljen ugasiti igru ekspresnom brzinom.
— Bungie (@Bungie) June 25, 2026
U očajničkom pokušaju da privuku novu publiku, autori su najavili svježi PvE mod koji bi trebao izaći u srpnju, no ta je objava odmah naišla na žestoke kritike zajednice jer potpuno odudara od izvornog extraction koncepta igre. Financijska rupa i činjenica da je Destiny 2 podbacio u ostvarivanju zacrtanih planova u proteklih nekoliko godina natjerali su čelnike na “sječu glava“. Uprava je nedavno i službeno potvrdila da je s izlaskom posljednje ekspanzije razvojni ciklus za Destiny 2 trajno završen te da igra u budućnosti više neće primati sadržajne nadogradnje.
Rezovi su zahvatili i PlayStation timove
Ozbiljnost situacije potvrdio je i sam predsjednik SIE Studio Business Groupa, Hermen Hulst, čiji je interni dopis zaposlenicima procurio u javnost. Hulst je odluku o “smanjenju radne snage” nazvao iznimno bolnom, napominjući kako je donesena nakon dugotrajnih rasprava s vodstvom Bungieja o dugoročnom usmjeravanju resursa. Prema njegovim riječima, otpuštanja su primarno pogodila većinu tima koji je radio na Destinyju, ali su se prelila i na dobar dio Marathon tima, kao i na prateće Sonyjeve odjele koji su pružali logističku i operativnu podršku studiju.
U službenom priopćenju vodstvo Bungieja preuzelo je dio krivnje na sebe, otvoreno priznavši kako je studio postao prevelik za trenutačne tržišne realnosti i da nakon završetka rada na Destinyju nisu mogli opravdati operativne troškove tolikog broja zaposlenika. Hulst inzistira na tome da će Sony nastaviti pružati podršku preostalom timu tijekom prve i druge sezone Marathona, no jasno je da je povjerenje ozbiljno poljuljano i da je ovaj studio, otkad ga je Sony kupio za 3.6 milijardi dolara, postao ogromni financijski teret za japanskog giganta.
Neizvjesna budućnost u inkubacijskoj fazi
Što donosi sutra za ostatak prepolovljenog studija, trenutačno je nemoguće predvidjeti. Iz menadžmenta poručuju kako su njihovi idući projekti u ranoj “inkubacijskoj fazi“. Pretpostavlja se da će preostala radna snaga s vremenom biti preusmjerena na planiranje potpuno novog naslova u Destiny svemiru, no s obzirom na gubitak ključnih talenata i smjenu na samom vrhu studija, pitanje je ima li Bungie uopće više snage za novi početak.
Nekadašnji šampion industrije koji je definirao moderni multiplayer danas je pao na najniže grane, a industrija zabave dobila je još jedno brutalno upozorenje o tome koliko je opasno sve karte uložiti u nestabilni i nepredvidivi live service model poslovanja.

